تبلیغات
قصه های قرآن از آدم تا خاتم - پرسش فرشتگان پیرامون خلقت آنها
قصه های قرآن از آدم تا خاتم

علی بن ابراهیم به نقل از امیر المؤمنین (ع) چنین روایت می کند :خداوند تعالی هفت هزار سال بعد از آنکه طائفه ای خاص از جن وانس بر روی زمین زندگی می کردند امر فرمود تا فرشتگان از فراز طبقات آسمانها بر زمین بنگرند ، فرشتگان چون پلیدیهای جن وانس را بر گسترۀ زمین دیدند عرضه داشتند پروردگارا تو صاحب عزت و قدرتی ، بندگان ناتوان تو اینگونه از نعمتهای تو بهره می جسته و به عصیان برخاسته اند و تو از این گروه انتقام نمی جویی ؟ ذات باری تعالی هنگامی که این جملات را شنید فرمود : (انی جاعل فی الارض خلیفة ) تا آدم حجت و دلیل من بر روی زمین باشد آنگاه فرشتگان گفتند : (اتجعل فیها من یفسد فیها ) همچنانکه ذریه جن و انس قبل از او چنین کردند بنابراین جانشینت در زمین را از میان ما برگزین چرا که ترا تقدیس و تسبیح خواهیم گفت و خداوند در جواب آنها فرمود : ( انی اعلم ما لا تعلمون ) اراده نموده ام تا از ذریه او بندگان صالح و پیشوایان هدایت یافته را بیافرینم و زمین را از انسان پاک ساخته و گروهی از جن را که سرکش و نافرمانند در آسمانها و اکناف عالم مستقر سازم و میان آنها دو حائلی در افکنم فرشتگان گفتند : آنچه اراده فرموده ای همان کن پس خداوند به تعداد پانصد سال میان آنها فاصله افکند بطوریکه به عرش الهی پناه آوردند و ذات الله نیز به آنها رحمت آورده و در ( بیت المعمور ) مأ وایشان بخشید .

و بدانها فرمان داد تا بر گرد آن طواف نموده و از عرش او چشم بدوزند و بیت المعمور همان مکانی است که هر روز هفتاد هزار ملک پیرامون آن می گردند و دگر باره به سوی آن باز نمی آیند . و ذات الهی آن بیت را محل توبه اهل آسمانها قرار داد همچنانکه کعبه را منزلگه بازگشت انسانها گردانید .

از امام صادق (ع) سوال شد که چرا طواف را هفت شوط وضع نمودند ؟ ایشان فرمودند : هنگامیکه فرشتگان به خلقت آدم به بخاطر فساد در روی زمین خرده گرفتند هفت هزار سال از فیض نور الهی در حجاب ماندند و سپس هفت هزار سال پیرامون عرش پناهنده گشتند و خداوند بیت المعمور را که در آسمان چهارم است برای آنها ( بیت الحرام ) را در زیر آن برای انسانها بیافرید و طواف را هفت شوط و به بندگان واجب گردانید بدین معنا که هر شوطی برای هزار سال حرمان فرشتگان تشریع شد .

 


نوشته شده در جمعه 1388/08/29 ساعت 06:07 بعد از ظهر توسط نظرات |قالب جدید وبلاگ پیچك دات نت